ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 30-ին հրավիրած հերթական նիստում քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը վերաբերող հարցերի շուրջ տեղեկատվական փոխգործակցության եւ էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ 2021թ. մայիսին Մոսկվայում  ստորագրված համաձայնագրով տեղեկատվության փոխանակման հարցում էլեկտրոնային եղանակի կիրառումը նպաստելու է երկու պետությունների իրավապահ մարմինների միջեւ գործակցության դյուրացմանը: Իրավասու մարմիններն էլեկտրոնային եղանակով միմյանց կտրամադրեն եւ կստանան իրենց վարույթում առկա տեղեկատվությունը: Փոխոստիկանապետի հավաստմամբ` պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություն չի փոխանակվելու:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծել է համաձայնագրի կարեւորությունը երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջեւ տեղեկատվության փոխանակնման եւ գործակցության շրջանակներում:
Պատգամավորները կողմ են քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հանձնաժողովականները քննարկել եւ դրական եզրակացություն են տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին եւ «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթին: Առաջին ընթերցումից հետո երկու օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ առաջարկություններ չէին ներկայացվել:

30 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна обсудила законопроект о ратификации “Соглашения между Правительством РА и Правительством РФ об информационном взаимодействии и электронном обмене информацией по вопросам, относящимся к компетенции Полиции РА и органов внутренних дел РФ”.
Заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян отметил, что соглашение, подписанное в Москве в мае 2021 г. будет способствовать сотрудничеству правоохранительных органов двух государств   в обмене информацией. Компетентные органы будут предоставлять друг другу электронные сообщения и получать информацию в ходе своих расследований. По заверению замначальника полиции, обмениваемая   информация не будет содержать государственной тайны.
Содокладчик, член комиссии А.Хачатрян подчеркнул важность соглашения в рамках обмена информацией и сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Депутаты проголосовали в пользу законопроекта.
Члены комиссии обсудили и дали положительное заключение представленному во втором чтении пакету проектов о внесении дополнений и изменений в законы “О государственной границе” и “О паспорте гражданина РА”. После первого чтения предложений по указанным законодательным инициативам не представлено.