ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 30-ին հրավիրած հերթական նիստում քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը վերաբերող հարցերի շուրջ տեղեկատվական փոխգործակցության եւ էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ 2021թ. մայիսին Մոսկվայում  ստորագրված համաձայնագրով տեղեկատվության փոխանակման հարցում էլեկտրոնային եղանակի կիրառումը նպաստելու է երկու պետությունների իրավապահ մարմինների միջեւ գործակցության դյուրացմանը: Իրավասու մարմիններն էլեկտրոնային եղանակով միմյանց կտրամադրեն եւ կստանան իրենց վարույթում առկա տեղեկատվությունը: Փոխոստիկանապետի հավաստմամբ` պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություն չի փոխանակվելու:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծել է համաձայնագրի կարեւորությունը երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջեւ տեղեկատվության փոխանակնման եւ գործակցության շրջանակներում:
Պատգամավորները կողմ են քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հանձնաժողովականները քննարկել եւ դրական եզրակացություն են տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծին եւ «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթին: Առաջին ընթերցումից հետո երկու օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ առաջարկություններ չէին ներկայացվել:

At November 30 regular sitting, moderated by Andranik Kocharyan, the RA NA Standing Committee on Defense and Security debated the draft law on Ratifying the Agreement on Information Cooperation and Electronic Information Exchange on issues related to Competence of Internal Affairs Bodies of the Police of the Republic of Armenia and the Russian Federation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Russian Federation.
The RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan has noted that the agreement signed in May 2021 on the use of electronic means in the information exchange will facilitate the cooperation between the law enforcement agencies of the two states. The competent authorities will provide and receive the information available in their proceedings via electronic means. According to the Deputy Head of Police, information containing state secrets will be not exchanged.
The co-rapporteur, the member of the Committee Armen Khachatryan underlined the importance of the agreement within the framework of the information exchange and cooperation between the law enforcement agencies of the two countries.
The deputies voted for the draft law.
The parliamentarians debated and endorsed the draft law on Making Addendum to the Law on State Border submitted for debate in the second reading and the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on RA Citizen’s Passport. After the first reading, proposals were not presented on the legislative initiatives.